anne ölümü

ANNE VE YENİ DOĞAN ÖLÜMLERİNDE FARKINDALIĞI ARTTIRMA

1/27/2014Merhaba arkadaşlar,

   Sağlık bakanlığının biz Ebe- Hemşireler için düzenlemiş olduğu 2 günlük Acil Obstetrik ve Bakımı (AOB) kursuna katıldım. AOB'nin tanımı; anne sağlığı, kadının gebelik süresini, doğumu, doğum sonrası devreyi ve gebeliğe bağlı tüm sağlık durumunu içeren fiziki, mental ve sosyal tam iyilik halidir. Bu süre gebeliğin başlangıcından doğum ile sonlanmasını ve sonraki ilk 42 günlük devreyi kapsamaktadır. Sevgili takipçilerim için çok faydalı olacağını düşündüğüm kurstan edindiğim bilgileri, sizlerin anlayabileceği dilde farkındalığı bir  nebze olsun arttırabilmek için aktaracağım.

   Dünya'da her dakikada bir kadın ve her gün neredeyse 1000 kadın gebelik ve doğumla ilgili yaşadığı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmekteymiş. Ülkemizde ise yılda yaklaşık 350 annemizi yitirmekteyiz. Gelişmekte olan ülkelerde gebelik ve gebeliğe bağlı ölümler gelişmiş ülkelerden 45 kat daha fazladır. Gelişmekte olan ülke olarak bu oranı düşürmek için gebe kalmayı planladığımızdan itibaren mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. Çoğunlukla gebelik ve gebeliğe bağlı ölümler sağlık kuruluşuna gitmeyen, takipsiz gebeliklerde görülse de, her şeyi  kuralına göre uygulayan sağlıklı, iyi beslenen, hastaneye ulaşımı kolay, sosyoekonomik seviyesi yüksek bireylerde de problemler görülebilir. Önemli olan biz sağlık çalışanları için komplikasyonları zamanında fark etmek, siz bayanlar için ise zamanında sağlık kuruluşuna gitmek.

Anne ölümlerinin başlıca nedenleri;
   Ciddi kanama, enfeksiyon, hipertansiyon(yüksek tansiyon), uzamış doğum eylemi ve sağlıklı olmayan koşullarda gerçekleşen düşük'lerdir.
Yenidoğan ölümlerinin başlıca nedenleri;
   Gebelik sırasında yetersiz doğum öncesi bakım, doğum sırasında yanlış uygulamalar, hipotermi(vücut ısısının düşmesi) ve enfeksiyonlardır.

Gebelikte sık karşılaşılan problemler ve nedenleri;
  Erken doğum eylemi: Gebeliğin 37. haftasında önce doğum eyleminin başlaması olarak tanımlanır. Erken doğum riskiniz varsa size tavsiyem doğumunuzu yeni doğan yoğun bakım ünitesi bulunan bir hastanede gerçekleştirmeniz. Bu gruba bende dahilim, 34. haftamda doğurdum :(. Sizde etrafınızda ki çocuğu olan arkadaşlarınızı düşünün, çoğu muhtemel doğum zamanından önce doğumlarını gerçekleştirmiştir. Ben erken doğum eyleminin artmasını bayanlarımızın yoğun stres altında çalışmasına ve gebelikte düzenli beslenememesine bağlıyorum. Tabi bunun yanında tıbben bir çok sebepleri var. 18'in altı ve 35'in üstü yaş grubu olmak, gebelikte sigara kullanımı yada pasif içicilik, çoğul gebelik, polihidroamnios(bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısının normalden fazla olması) gibi rahmin aşırı gerilmesine neden olan durumlar, stres, preeklampsi, üriner ve vaginal enfeksiyonlar, travma, gestasyonel diyabet(ilk kez gebelikte şekerin yükselmesi), uterus myomları gibi pek çok faktör erken doğum eylemine neden olabilir.
  Anemi(kansızlık): Hemoglobin düzeyinin 11gr'dan daha düşük olmasıdır. Ciddi demir eksikliği bulunan gebede, istirahat halinde solunum güçlüğü, soluk zayıf bir cilt, avuç içi ve gözlerde solukluk, kalp yetmezliğine bağlı ödem, öksürük gibi belirtiler bulunur. Gebe kalan bayanlar mutlaka kan tahlillerini yaptırarak gerekirse doktor tavsiyesiyle demir(kan) hapları kullanmalılar.
  Gebeliğe bağlı hipertansiyon(yüksek tansiyon): Gebelikten önce ya da gebeliğin 20. haftasına dek yapılan takiplerde kan basıncı değerinin(tansiyon) normal olduğu bilinen bir gebede, 20. haftasından sonra 4 ila 6 saatlik ara ile yapılan 2 farklı ölçümde kan basıncının 140/90mmhg ve üstü olmasıdır. Tansiyon ölçümünü oturur pozisyonda ve 10dk. dinlendikten sonra ölçtürün. Kan basıncınız yüksek çıkarsa mutlaka doktorunuzun haberi olmalı. Eminim size uygun diyet hazırlayarak, tedaviye başlayacaktır.
  Kanama: Gebelikte kanama şikayeti olduğunda kanama miktarına bakılmaksızın en yakın sağlık kuruluşuna hemen gitmelisiniz.
  Ateş: Gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde vücut ısısının 38 derece veya daha üzerinde seyretmesi halinde mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Kısa süreli bile olsa büyük risk taşımaktadır.


  Anne ve bebeğin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde yaşamını tehdit eden sorunları tanıma hakkında umarım sizler için faydalı olabilmişimdir. Kursun detaylarına gelince fiziki ortam ve eğitim için gerekli tüm materyaller  incelik ve ustalıkla hazırlanmış. Kursun düzenlenmesinde emeği geçen  herkese TEŞEKKÜRLER. Yorum ve sorularınızı bekliyorum..

Kaynak; (Sağlık bakanlığı AOB kitabı)

You Might Also Like

0 yorum

Blogger tarafından desteklenmektedir.